Vishay/Dale RNC60J2901BSB14
RNC60J2901BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2901BSB14
Brief Description
RES 2.9K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2901BSB14.pdf
Availability of RNC60J2901BSB14
QUANTITY
RNC60J2901BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2901BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2901BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2901BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2901BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2901BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2901BSB14
FUSE TELECOM 2A 10.1X2.8MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 91MA 5.7 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 358 I/O 676FBGA datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 2POS TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf