Vishay/Dale RNC60J2901FSB14
RNC60J2901FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2901FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2901FSB14.pdf
Availability of RNC60J2901FSB14
QUANTITY
RNC60J2901FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2901FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2901FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2901FSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2901FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2901FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2901FSB14
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 56CSBGA datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.6-3.3V 6A 20W datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.2W SC75 datasheet.pdf