Vishay/Dale RNC60J2911BSB14
RNC60J2911BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2911BSB14
Brief Description
RES 2.91K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2911BSB14.pdf
Availability of RNC60J2911BSB14
QUANTITY
RNC60J2911BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2911BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2911BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2911BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2911BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2911BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2911BSB14
IC RCVR 28BIT CHAN LINK 56TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 10% 10W datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf