Vishay/Dale RNC60J3001BSB14
RNC60J3001BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3001BSB14
Brief Description
RES 3K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3001BSB14.pdf
Availability of RNC60J3001BSB14
QUANTITY
RNC60J3001BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3001BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J3001BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3001BSB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J3001BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3001BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J3001BSB14
IC RESET GEN 4.38V VTH SOT143-4 datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 26POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 101.953 OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf