Vishay/Dale RNC60J3161BSBSL
RNC60J3161BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3161BSBSL
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3161BSBSL.pdf
Availability of RNC60J3161BSBSL
QUANTITY
RNC60J3161BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3161BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60J3161BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3161BSBSL
Related LinksRNC60J3, RNC60J3161BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3161BSBSL Details Description
Related parts for RNC60J3161BSBSL
CONN HEADER 46POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K WP 400W datasheet.pdf
LABEL 3X2" RED ON WHITE 50/PK datasheet.pdf
CAP ALUM 72000UF 60V SCREW datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 20DB datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 1.27MM datasheet.pdf