Vishay/Dale RNC60J3371BSB14
RNC60J3371BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3371BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.37K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3371BSB14.pdf
Availability of RNC60J3371BSB14
QUANTITY
RNC60J3371BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3371BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J3371BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3371BSB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J3371BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3371BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J3371BSB14
CONN RECEPT VERT 50POS .050 SCSI datasheet.pdf
CONN SKT .062 SLD POST TIN datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-SOP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A PCB TIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2MM T/H datasheet.pdf