Vishay/Dale RNC60J3570FSB14
RNC60J3570FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3570FSB14
Brief Description
RES 357 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3570FSB14.pdf
Availability of RNC60J3570FSB14
QUANTITY
RNC60J3570FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3570FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J3570FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)357
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3570FSB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J3570FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3570FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J3570FSB14
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 20% 2924 datasheet.pdf
SENS PROX M30 10MM AC2W-NO 5M datasheet.pdf
RES SMD 172K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 16POS 5MM BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf