Industrial Fiber Optics, Inc. IF-810091
IF-810091 picture photo
Mfg. Part Number
IF-810091
Manufacturer
Product Category
Fiber Optic Cables
Brief Description
FIBER OPT .75MM POLY RED 1.52MTR
Datasheet Download
IF-810091.pdf
Availability of IF-810091
QUANTITY
IF-810091 Order Process
Ship out your order
Specifications of IF-810091
Internal Part NumberEIS-IF-810091
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFiber Optic Cables
Series-
PackagingBulk
StyleStandard
TypeMultimode, Simplex
Length5.00' (1.52m)
Core Diameter620µm
Cladding Diameter750µm
Jacket (Insulation) MaterialPlastic
Jacket (Insulation) Diameter0.030" (0.76mm)
Tensile Strength-
Attenuation - Typ-
Refractive Index - Core1.600
Refractive Index - Cladding-
Jacket ColorRed
Ratings-
Features-
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Bend Radius-
Core MaterialPolystyrene
Cladding MaterialAcrylic
Numerical Aperture-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IF-810091
Related LinksIF-8, IF-810091 Datasheet, Industrial Fiber Optics, Inc. Distributor
IF-810091 Details Description
Related parts for IF-810091
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CIRCUIT BRD GUIDE LOCK 1.825"L datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 71MA 3.1 OHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 125VDC datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf