Vishay/Dale RNC60J3572BSRE6
RNC60J3572BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3572BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 35.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3572BSRE6.pdf
Availability of RNC60J3572BSRE6
QUANTITY
RNC60J3572BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3572BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J3572BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3572BSRE6
Related LinksRNC60J3, RNC60J3572BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3572BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J3572BSRE6
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 25A 300V datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
TOOL MINI MAC APPLICATOR CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 900 I/O 1930BGA datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 830MA 470 MOHM datasheet.pdf
MODULE BLUETOOTH 3.0 CHIP ANT datasheet.pdf
CONN 28POS 0.8MM SMT datasheet.pdf