Vishay/Dale RNC60J37R4FSB14
RNC60J37R4FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J37R4FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 37.4 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J37R4FSB14.pdf
Availability of RNC60J37R4FSB14
QUANTITY
RNC60J37R4FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J37R4FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J37R4FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J37R4FSB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J37R4FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J37R4FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J37R4FSB14
SWITCH REED 10-30AT SPST SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4.5A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 5% RADIAL datasheet.pdf
IC CTLR REMOTE THERMAL 16-QSOP datasheet.pdf
MINIFIT JR RA DR/PEGS TIN 8POS datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 218K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 60W 24V DUAL 15A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CAP CER 50PF 7.5KV datasheet.pdf