Vishay/Dale RNC60J3923BSRE6
RNC60J3923BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3923BSRE6
Brief Description
RES 392K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3923BSRE6.pdf
Availability of RNC60J3923BSRE6
QUANTITY
RNC60J3923BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3923BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J3923BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3923BSRE6
Related LinksRNC60J3, RNC60J3923BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3923BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J3923BSRE6
RES SMD 390K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SOIC datasheet.pdf
KIT EVAL W/FULL LIC CW datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MPU OMAP-35XX 720MHZ 515FCBGA datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf
ROLLER YOKE STEEL ROLLER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 300VAC AXIAL datasheet.pdf