Vishay/Dale RNC60J3970BSRE6
RNC60J3970BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3970BSRE6
Brief Description
RES 397 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3970BSRE6.pdf
Availability of RNC60J3970BSRE6
QUANTITY
RNC60J3970BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3970BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J3970BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)397
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3970BSRE6
Related LinksRNC60J3, RNC60J3970BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3970BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J3970BSRE6
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf