Vishay/Dale RNC60J3973BSB14
RNC60J3973BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3973BSB14
Brief Description
RES 397K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3973BSB14.pdf
Availability of RNC60J3973BSB14
QUANTITY
RNC60J3973BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3973BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J3973BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)397k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3973BSB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J3973BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3973BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J3973BSB14
IC TIMING CTRL HUB P4 56-TSSOP datasheet.pdf
IC CORE CTRLR 2PHASE 48-QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 19.5"L X 16.25"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FEED PAWL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf