Vishay/Dale RNC60J4002FSB14
RNC60J4002FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4002FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4002FSB14.pdf
Availability of RNC60J4002FSB14
QUANTITY
RNC60J4002FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4002FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J4002FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4002FSB14
Related LinksRNC60J4, RNC60J4002FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4002FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J4002FSB14
RES 75 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16QSOP datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC 16-PLEX datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-75V +/-24VOUT datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 7' OPEN END datasheet.pdf
LED ASMT-QWBH NEU WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
ADAPTER F/F SMA 18GHZ datasheet.pdf