Vishay/Dale RNC60J4020BSRE6
RNC60J4020BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4020BSRE6
Brief Description
RES 402 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4020BSRE6.pdf
Availability of RNC60J4020BSRE6
QUANTITY
RNC60J4020BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4020BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J4020BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4020BSRE6
Related LinksRNC60J4, RNC60J4020BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4020BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J4020BSRE6
RES 8K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 280MA 1.86 OHM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 250V X7R 2225 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 34POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
LED SUPP CC AC/DC 53-107V 1.47A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.0068UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf