Vishay/Dale RNC60J4020BSRE6
RNC60J4020BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4020BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 402 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4020BSRE6.pdf
Availability of RNC60J4020BSRE6
QUANTITY
RNC60J4020BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4020BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J4020BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4020BSRE6
Related LinksRNC60J4, RNC60J4020BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4020BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J4020BSRE6
IC REG LDO 1.5V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 14A 14.4 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
BOARD EVAL LTM9001-AD datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.8V SNT-4A datasheet.pdf