Vishay/Dale RNC60J4070BSRE6
RNC60J4070BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4070BSRE6
Brief Description
RES 407 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4070BSRE6.pdf
Availability of RNC60J4070BSRE6
QUANTITY
RNC60J4070BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4070BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J4070BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)407
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4070BSRE6
Related LinksRNC60J4, RNC60J4070BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4070BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J4070BSRE6
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC DIRECTION SENSOR 2CH 4SIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 3A IPAK datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 6 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf