Vishay/Dale RNC60J42R2BSBSL
RNC60J42R2BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J42R2BSBSL
Brief Description
RES 42.2 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J42R2BSBSL.pdf
Availability of RNC60J42R2BSBSL
QUANTITY
RNC60J42R2BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J42R2BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60J42R2BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J42R2BSBSL
Related LinksRNC60J4, RNC60J42R2BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J42R2BSBSL Details Description
Related parts for RNC60J42R2BSBSL
CIR BRKR THRMMAG 4A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
TRANS PNP 250V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CABLE IP68 MINI B TO A USB 3M datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
SR BTS CB PC 10 ASY CPV datasheet.pdf
Connector Header 29 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf