Vishay/Dale RNC60J4372BSRE6
RNC60J4372BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4372BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 43.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4372BSRE6.pdf
Availability of RNC60J4372BSRE6
QUANTITY
RNC60J4372BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4372BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J4372BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4372BSRE6
Related LinksRNC60J4, RNC60J4372BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4372BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J4372BSRE6
IDC CABLE-APR24A/ AE24G / APR24A datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
ENG POWERWHITE NEUTRL WHITE WIDE datasheet.pdf
RES 158 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf