Vishay/Dale RNC60J4420BSB14
RNC60J4420BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4420BSB14
Brief Description
RES 442 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4420BSB14.pdf
Availability of RNC60J4420BSB14
QUANTITY
RNC60J4420BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4420BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J4420BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)442
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4420BSB14
Related LinksRNC60J4, RNC60J4420BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4420BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J4420BSB14
RES ARRAY 15 RES 82 OHM 16SOIC datasheet.pdf
PIN POWERBAND 12-14AWG AG CRIMP datasheet.pdf
HEADER 52POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 1.5A 12MSOP datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf