Vishay/Dale RNC60J4642DMR36
RNC60J4642DMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4642DMR36
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4642DMR36.pdf
Availability of RNC60J4642DMR36
QUANTITY
RNC60J4642DMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4642DMR36
Internal Part NumberEIS-RNC60J4642DMR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4642DMR36
Related LinksRNC60J4, RNC60J4642DMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4642DMR36 Details Description
Related parts for RNC60J4642DMR36
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
RES SMD 3.24 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX SW QUAD 2:1 16-QSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 720MHZ RRO 16MSOP datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 5POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
MODULE DIODE 160A INT-A-PAK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 9P-4POS ENCLOSED datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf