Vishay/Dale RNC60J4701FSRE6
RNC60J4701FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4701FSRE6
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4701FSRE6.pdf
Availability of RNC60J4701FSRE6
QUANTITY
RNC60J4701FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4701FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J4701FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4701FSRE6
Related LinksRNC60J4, RNC60J4701FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4701FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J4701FSRE6
RES SMD 3.57K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T15 6.69" datasheet.pdf
KIT EVAL FOR TLV320AIC29 W/BOARD datasheet.pdf
CAP FILM 13.5UF 10% 900VDC RAD datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED XLAMP XB-H WHITE SMD datasheet.pdf
47UF 10V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf