Vishay/Dale RNC60J4872BSB14
RNC60J4872BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4872BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 48.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4872BSB14.pdf
Availability of RNC60J4872BSB14
QUANTITY
RNC60J4872BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4872BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J4872BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4872BSB14
Related LinksRNC60J4, RNC60J4872BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4872BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J4872BSB14
HOLDER BATT FOR 12V T/H datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC AXIAL datasheet.pdf
CABLE REEL-INDUST DUTY 50' 16-4 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-35V 350MA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST 38TSSOP datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE THREADED 1POS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf