Vishay/Dale RNC60J4872BSRE6
RNC60J4872BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4872BSRE6
Brief Description
RES 48.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4872BSRE6.pdf
Availability of RNC60J4872BSRE6
QUANTITY
RNC60J4872BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4872BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J4872BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4872BSRE6
Related LinksRNC60J4, RNC60J4872BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4872BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J4872BSRE6
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HOUSING RECEPT 3POS NAT 5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 3W DO214AA datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-30 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 422 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 160 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf