FFF YD05015000J0G
YD05015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YD05015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 180D 1ST
Datasheet Download
YD05015000J0G.pdf
Availability of YD05015000J0G
QUANTITY
YD05015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YD05015000J0G
Internal Part NumberEIS-YD05015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package335
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYD
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YD05015000J0G
Related LinksYD0501, YD05015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YD05015000J0G Details Description
Related parts for YD05015000J0G
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V datasheet.pdf
RES 56 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 200MA 150 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf