Vishay/Dale RNC60J4873FSRE6
RNC60J4873FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4873FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 487K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4873FSRE6.pdf
Availability of RNC60J4873FSRE6
QUANTITY
RNC60J4873FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4873FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J4873FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4873FSRE6
Related LinksRNC60J4, RNC60J4873FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4873FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J4873FSRE6
CONN HEADR BRKWAY .100 15POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OFF-ON datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 649 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
REAR SLIDE RAIL (CBC) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
SENSOR PRES 50PSIA 0-100MV DIP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf