Vishay/Dale RNC60J4930BSB14
RNC60J4930BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4930BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 493 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4930BSB14.pdf
Availability of RNC60J4930BSB14
QUANTITY
RNC60J4930BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4930BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J4930BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)493
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4930BSB14
Related LinksRNC60J4, RNC60J4930BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4930BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J4930BSB14
RECEPTACLE DIP SOCKET 40POS .6" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 65V SOT363 datasheet.pdf
RES 12.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 630V CH 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 36V 10W datasheet.pdf
EURO TERM BLOCK 55 DEG 381MM 8C datasheet.pdf
AC CURRENT SENSOR 5A MAX datasheet.pdf