Vishay/Dale RNC60J4931BSRE6
RNC60J4931BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4931BSRE6
Brief Description
RES 4.93K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4931BSRE6.pdf
Availability of RNC60J4931BSRE6
QUANTITY
RNC60J4931BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4931BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J4931BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.93k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4931BSRE6
Related LinksRNC60J4, RNC60J4931BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4931BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J4931BSRE6
CONN HEADER 51POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 133MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.4A 120 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD 16SSOP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK OS 1.5KW datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 OPEN SN/PB datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 35A SM3 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf