Vishay/Dale RNC60J4992BSB14
RNC60J4992BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4992BSB14
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4992BSB14.pdf
Availability of RNC60J4992BSB14
QUANTITY
RNC60J4992BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4992BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J4992BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4992BSB14
Related LinksRNC60J4, RNC60J4992BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4992BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J4992BSB14
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC VOLT-LVL TRANSL BI-DIR SC70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 2.2K OHM 14SIP datasheet.pdf
RJ45 STACKED NO LED 8 PORT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A OLIVE datasheet.pdf