Vishay/Dale RNC60J4992BSR36
RNC60J4992BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4992BSR36
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4992BSR36.pdf
Availability of RNC60J4992BSR36
QUANTITY
RNC60J4992BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4992BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60J4992BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4992BSR36
Related LinksRNC60J4, RNC60J4992BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4992BSR36 Details Description
Related parts for RNC60J4992BSR36
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf