Vishay/Dale RNC60J5110BSRE6
RNC60J5110BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5110BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 511 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5110BSRE6.pdf
Availability of RNC60J5110BSRE6
QUANTITY
RNC60J5110BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5110BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J5110BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5110BSRE6
Related LinksRNC60J5, RNC60J5110BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5110BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J5110BSRE6
IC OPAMP GP 12MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-18VIN 05/+/-12V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 4POS datasheet.pdf
CONN SCKT SMD MINI CROWN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 3W DO204AL datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 250VDC datasheet.pdf