Vishay/Dale RNC60J5111BSB14
RNC60J5111BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5111BSB14
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5111BSB14.pdf
Availability of RNC60J5111BSB14
QUANTITY
RNC60J5111BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5111BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5111BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5111BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5111BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5111BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5111BSB14
RES SMD 68 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE 15A PCB datasheet.pdf
IC ADC 3.5 DIGIT LCD/LED 44-MQFP datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 2W datasheet.pdf
CAP CER 2PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SCR 400V 1435A B-PUK datasheet.pdf