Vishay/Dale RNC60J5231BSB14
RNC60J5231BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5231BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.23K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5231BSB14.pdf
Availability of RNC60J5231BSB14
QUANTITY
RNC60J5231BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5231BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5231BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5231BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5231BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5231BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5231BSB14
COUNTER LCD 8 CHAR 5V SNAP IN datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM TURRET SNGL GEE 7.875" L datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 600VDC RADIAL datasheet.pdf