Vishay/Dale RNC60J5231BSB14
RNC60J5231BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5231BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.23K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5231BSB14.pdf
Availability of RNC60J5231BSB14
QUANTITY
RNC60J5231BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5231BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5231BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5231BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5231BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5231BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5231BSB14
FIXED IND 1.8UH 300MA 2.6 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER HS 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
24AWG 20P 300V UNSHIELDED MPPE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf