Littelfuse V14P300P
V14P300P picture photo
Mfg. Part Number
V14P300P
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 423V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
V14P300P.pdf
Availability of V14P300P
QUANTITY
V14P300P Order Process
Ship out your order
Specifications of V14P300P
Internal Part NumberEIS-V14P300P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts385VDC
Energy125J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V14P300P
Related LinksV14P, V14P300P Datasheet, Littelfuse Distributor
V14P300P Details Description
Related parts for V14P300P
Connector Receptacle 21 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 110MA 13.2 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A DFN2020-6 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf