Vishay/Dale RNC60J5363BSB14
RNC60J5363BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5363BSB14
Brief Description
RES 536K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5363BSB14.pdf
Availability of RNC60J5363BSB14
QUANTITY
RNC60J5363BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5363BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5363BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5363BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5363BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5363BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5363BSB14
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 12V datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 54POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1.5W 1218 datasheet.pdf