Vishay/Dale RNC60J5363FSRE6
RNC60J5363FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5363FSRE6
Brief Description
RES 536K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5363FSRE6.pdf
Availability of RNC60J5363FSRE6
QUANTITY
RNC60J5363FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5363FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J5363FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5363FSRE6
Related LinksRNC60J5, RNC60J5363FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5363FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J5363FSRE6
DIODE GEN PURP 40V 200MA SMINI2 datasheet.pdf
COMPUTER SNGLBD BL2600 256K FLSH datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 158MA 4.48 OHM datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 16QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf
26500 16C 16#16 P BY PLUG LC datasheet.pdf
1000UF 16V 12,5X20MM 125C 3000H datasheet.pdf