Vishay/Dale RNC60J5493BSB14
RNC60J5493BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5493BSB14
Brief Description
RES 549K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5493BSB14.pdf
Availability of RNC60J5493BSB14
QUANTITY
RNC60J5493BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5493BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5493BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)549k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5493BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5493BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5493BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5493BSB14
OPTICAL SENSOR WITH TRIMMED LENS datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 8V 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.45-2V 40A 80W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD datasheet.pdf