Vishay/Dale RNC60J5562BSB14
RNC60J5562BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5562BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 55.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5562BSB14.pdf
Availability of RNC60J5562BSB14
QUANTITY
RNC60J5562BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5562BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5562BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)55.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5562BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5562BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5562BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5562BSB14
CAP FILM 0.027UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
SCR NON-SENS 600V 20A ISO TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.63"L X 2.85"W datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 6" 2S FIN datasheet.pdf
CONN FIBER SCRJ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf