Vishay/Dale RNC60J5600BSB14
RNC60J5600BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5600BSB14
Brief Description
RES 560 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5600BSB14.pdf
Availability of RNC60J5600BSB14
QUANTITY
RNC60J5600BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5600BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5600BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)560
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5600BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5600BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5600BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5600BSB14
STRAIN RELIEF 30 POS IDC SOCKET datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHL BLK FRNT MNT datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPST/NC 16A QC TER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 18POS 5.08MM datasheet.pdf
INSERTION/EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf