Vishay/Dale RNC60J5600FSB14
RNC60J5600FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5600FSB14
Brief Description
RES 560 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5600FSB14.pdf
Availability of RNC60J5600FSB14
QUANTITY
RNC60J5600FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5600FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5600FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5600FSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5600FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5600FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5600FSB14
IC CHARGER BATT LI-ON 8-DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 800MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 105VC SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
PIN HDR BREAKABLE VERT 350MM 6C datasheet.pdf