Vishay/Dale RNC60J5621BSBSL
RNC60J5621BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5621BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5621BSBSL.pdf
Availability of RNC60J5621BSBSL
QUANTITY
RNC60J5621BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5621BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60J5621BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5621BSBSL
Related LinksRNC60J5, RNC60J5621BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5621BSBSL Details Description
Related parts for RNC60J5621BSBSL
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TRIAC 600V 40A TOP3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
L-N-L KIT 2X8 W/O PV'S datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 200KHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
LT K HPB SOLDERING TIP 1.2MM SK1 datasheet.pdf