Vishay/Dale RNC60J5621BSRE6
RNC60J5621BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5621BSRE6
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5621BSRE6.pdf
Availability of RNC60J5621BSRE6
QUANTITY
RNC60J5621BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5621BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J5621BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5621BSRE6
Related LinksRNC60J5, RNC60J5621BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5621BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J5621BSRE6
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN RETAINER 3POS 7.92MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf