Vishay/Dale RNC60J5692BSB14
RNC60J5692BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5692BSB14
Brief Description
RES 56.9K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5692BSB14.pdf
Availability of RNC60J5692BSB14
QUANTITY
RNC60J5692BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5692BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5692BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5692BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5692BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5692BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5692BSB14
IC REG LDO 5V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 64.3VC SMC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 200A WAFER datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
ROLLER STND BALL BEARING ROLLER datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS BLANK 5.0X3.2 LVDS datasheet.pdf
CONN FML 3POS TO MALE 3POS datasheet.pdf