Vishay/Dale RNC60J5902DSRE6
RNC60J5902DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5902DSRE6
Brief Description
RES 59K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5902DSRE6.pdf
Availability of RNC60J5902DSRE6
QUANTITY
RNC60J5902DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5902DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J5902DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5902DSRE6
Related LinksRNC60J5, RNC60J5902DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5902DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J5902DSRE6
IC HI DYNAMIC MODULATOR 16-SOIC datasheet.pdf
RES TEMP SENS 1.2K OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA datasheet.pdf
IC OP AMP LP HI SPEED 8-UMAX datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SER/PAR 250K 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
LED XBD RD/ORN 612LM 80.6LM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 50A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
IC SLIC 1CH UNIV 145V 40QFN datasheet.pdf