Vishay/Dale RNC60J5972BSB14
RNC60J5972BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5972BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 59.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5972BSB14.pdf
Availability of RNC60J5972BSB14
QUANTITY
RNC60J5972BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5972BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5972BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5972BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5972BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5972BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5972BSB14
RES SMD 51 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8SO datasheet.pdf
FAN GUARD 60MM METAL datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR HMC6352 datasheet.pdf
IGBT 1200V 106A 694W TO264 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 2A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 400NH 16A 2.6 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE .100 62POS DR LOW P datasheet.pdf
PRESSURE GAUGE 500 PSIG datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf