Vishay/Dale RNC60J6041BRB14
RNC60J6041BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J6041BRB14
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J6041BRB14.pdf
Availability of RNC60J6041BRB14
QUANTITY
RNC60J6041BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J6041BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J6041BRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J6041BRB14
Related LinksRNC60J6, RNC60J6041BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J6041BRB14 Details Description
Related parts for RNC60J6041BRB14
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM RCPT 14/16AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 20POS 5A datasheet.pdf
FREQUENCY RELAY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 240MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC PLAD datasheet.pdf
CONN PLUG 5P INLINE PIN RA 7/8" datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
LED RGBW FLAT LENS 4CH MCPCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf