Vishay/Dale RNC60J6121BSB14
RNC60J6121BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J6121BSB14
Brief Description
RES 6.12K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J6121BSB14.pdf
Availability of RNC60J6121BSB14
QUANTITY
RNC60J6121BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J6121BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J6121BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J6121BSB14
Related LinksRNC60J6, RNC60J6121BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J6121BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J6121BSB14
FUSE GLASS 5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FERRITE CORE ETD 438NH N27 datasheet.pdf
MODULE DDR3 2GB RDIMM datasheet.pdf
FO CABLE ASSY-2X LC DUPLEX- SM-0 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER GREEN datasheet.pdf
SWITCH LIMIT HAZARDOUS LOCATION datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 1UF RADIAL datasheet.pdf