Vishay/Dale RNC60J6492BSB14
RNC60J6492BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J6492BSB14
Brief Description
RES 64.9K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J6492BSB14.pdf
Availability of RNC60J6492BSB14
QUANTITY
RNC60J6492BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J6492BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J6492BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)64.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J6492BSB14
Related LinksRNC60J6, RNC60J6492BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J6492BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J6492BSB14
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A DO214 datasheet.pdf
IC COUNTER BIN 4BIT SYNC 16SO datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 375MW SOD123F datasheet.pdf
HAN B PROTECT COVER PLAST datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 83MA 21 OHM TH datasheet.pdf