Vishay/Dale RNC60J6733BSB14
RNC60J6733BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J6733BSB14
Brief Description
RES 673K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J6733BSB14.pdf
Availability of RNC60J6733BSB14
QUANTITY
RNC60J6733BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J6733BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J6733BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)673k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J6733BSB14
Related LinksRNC60J6, RNC60J6733BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J6733BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J6733BSB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 25POS datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 12PF 50V 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SSOP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 4.35V SC70-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf